Koniec małżeństwa

Gdy następuje koniec małżeństwa człowiek myśli o rozwodzie. Należy jednak sprawdzić, czyli sąd da rozwód

Czy to już koniec małżeństwa?

Między Wami już się nie układa? Zastanawiasz się nad rozwodem albo już podjąłeś decyzję, że Wasze dalsze wspólne życie nie ma sensu?

Niezależnie od tego, czy problemy w Twoim małżeństwie są od dawna, czy też krach nastąpił nagle i niespodziewanie to warto sprawdzić, czy sąd da Wam rozwód.

Sąd może orzec o rozwodzie jeśli rozpad małżeństwa jest po pierwsze  zupełny,  a po drugie trwały. Istotne jest, aby oba te czynniki zaszły jednocześnie.

Cóż to jednak znaczy?

Zupełny rozkład małżeństwa zgodnie z prawem oznacza, iż wygasły 3 więzi:

1. więź duchowa (uczuciowa) – tzn., że nie kochasz już swojej drugiej połowy,

2. więź fizyczna -  tzn., że nie współżyjecie już fizycznie ze sobą. Sąd zapyta, kiedy ostatnio doszło między Wami do kontaktu fizycznego. Generalnie przyjmuje się, iż jeśli było to co najmniej 6 miesięcy temu to Wasze pożycie fizyczne ustało,

3. wieź gospodarcza – tzn., iż nie płacicie już wspólnie rachunków, nie macie wspólnych kont bankowych, nie macie wspólnego budżetu domowego, nie mieszkacie razem (dotyczy to również korzystania z osobnych pokoi w mieszkaniu, do których wstępu nie ma druga osoba).

To, czy rozpad małżeństwa jest trwały określić jest znacznie trudniej. Bierze się tutaj pod uwagę moment pojawienia się problemów w Waszym małżeństwie, to czy małżonkowie działają tylko emocjonalnie, czy też są w stanie, po ostudzeniu emocji, wybaczyć sobie wyrządzone krzywdy i wrócić do wspólnego życia. Sąd stara się tutaj ustalić, czy Wasza decyzja o rozwodzie jest niezmienna, czy coś może jednak wpłynąć na zmianę Waszego zdania.

Jak widzicie koniec małżeństwa, szczególnie po jednej awanturze, nie daje od razu możliwości otrzymania rozwodu.

Adwokat Patrycja Niepelt

 

Art.  56. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

§  1.  Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach wydany w sprawie I ACa 51/10

Rozkład pożycia jest trwały jeżeli ustały wszystkie więzi łączące małżonków, zupełny jeżeli więzi te ustały na tyle dawno, że wedle zasad doświadczenia życiowego powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.

zobacz również: INFOR

0 odpowiedzi

  1. […] Separacja sądowa - aby ją uzyskać rozkład Waszego małżeństwa musi być zupełny, czyli nie mogą Was łączyć żadne więzi (duchowa, fizyczna, gospodarcza) i nie jest wymagane tutaj, jak przy rozwodzie, udowodnienie w sądzie trwałości w/w rozpadu. O tym kiedy mamy do czynienia z zupełnym i trwałym rozpadem małżeństwa możesz przeczytać we wcześniejszym wpisie na moim blogu zatytułowanym: „Koniec małżeństwa”. […]

Pozostaw komentarz